O nas

Początki

Kiedy w 1973 roku w tragicznym wypadku samochodowym w Skomielnej Białej zginął najwybitniejszy trener polskiej kadry narodowej kolarzy Henryk Łasak nikt nie przypuszczał, że kolarstwo – szczególnie kolarstwo górskie – stanie się w tej miejscowości tak popularne. Dopiero po 30 latach od tego tragicznego wydarzenia – w 2003 roku – powstała Sekcja Kolarska im Henryka Łasaka przy Szkole Podstawowej w Skomielnej Białej. Początki były bardzo skromne, gdyż sekcja zrzeszała 4 zawodników, którzy dysponowali dwoma rowerami. Całe szczęście, że zawodnicy reprezentowali różne kategorie wiekowe dzięki czemu mogli wymieniać się rowerami i brać udział w rywalizacji.

Mimo tak skromnych początków sekcja spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród miejscowej młodzieży, która chciała iść w ślady swoich kolegów i również zdobywać laury w kolarskiej rywalizacji. Wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu już w 2004 roku utworzony został Klub Sportowy „Luboń” w Skomielnej Białej, w skład którego weszła jako pierwsza sekcja kolarska im. Henryka Łasaka. Klub został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego uzyskując tym samym osobowość prawną. Od tego momentu datuje się stały rozwój sekcji.

W 2005 roku sekcja zrzeszała już 21 zawodników w tym 18 chłopców i 3 dziewczynki. W tym okresie zawodnicy nie odnosili jeszcze spektakularnych sukcesów niemniej jednak zaznaczali już swoją obecność na zawodach wyrażając akces sięgania po coraz wyższe laury.

Rok 2006 przyniósł pierwsze większe sukcesy. Zawodnicy sekcji zajęli czwarte miejsce w Challangu Małopolski w klasyfikacji generalnej klubowej w kategorii Kolarstwo MTB. Złożyły się na to sukcesy w poszczególnych kategoriach wiekowych – drugie miejsce w kategorii Młodzik, czwarte miejsce w kat. Juniorzy, czwarte miejsce w kategorii Juniorzy Młodsi oraz piąte miejsce w kategorii Młodziczki. Do końca 2006 roku sekcja kolarska pracowała bez profesjonalnego trenera a opieką nad zawodnikami zajmował się w formie charytatywnej instruktor sportowy p. Marcin Leżański.

Na początek 2007 roku przypada rozpoczęcie współpracy z zawodowym trenerem p. Łukaszem Sukiennikiem oraz przyznanie przez Zarząd Polskiego Związku Kolarskiego Klubowi Sportowemu „Luboń” Skomielna Biała Licencji Sportowej nr PZKol./14/2007 uprawniającej do uczestnictwa w sporcie kwalifikowanym. Było to bezsprzecznie wyrazem uznania dla osiągnięć zawodników, których w 2007 było już ponad 30 w różnych kategoriach wiekowych, od dzieci w wieku 6-7 lat począwszy aż do kategorii Masters (osoby powyżej 30 roku życia).

Już ten pierwszy rok pracy pod okiem profesjonalnego trenera przyniósł nadspodziewane rezultaty. Sekcja zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej klubowej Challangu Małopolski a indywidualnie zawodnicy sekcji zdominowali rywalizację w takich kategoriach jak Młodziczki i Młodzicy. Zdobyli także czołowe miejsca w pozostałych kategoriach. Zawodniczka sekcji w kategorii Młodziczka – Monika Żur – przebojem wdarła się również na ogólnopolską arenę wygrywając w porywającym stylu dwie pierwsze edycje prestiżowych zawodów „Skoda Auto Grand Prix MTB”. Zdobytej w ten sposób pozycji liderki nie oddała już do końca rywalizacji wygrywając w wielki stylu cały cykl zawodów. Również inni zawodnicy sekcji zajęli w tych zawodach wysokie lokaty. W kategorii Młodzik Bartłomiej Grzybacz był 8 a Benjamin Demkowski zakończył rywalizację na 15 miejscu. W silnie obsadzonej kategorii Junior Młodszy Kamil Musiał zajął bardzo dobre 10 miejsce.

Dzięki takim osiągnięciom barwy klubowe KS „Luboń” są już bardzo dobrze rozpoznawane na trasach wielu wyścigów kolarskich czy to w Tarnowie, Warszawie, Szczawnie Zdroju, Mielcu, Krakowie, Szczecinie, Białymstoku i wielu innych miejscach. Poprzez swoje sukcesy zawodnicy rozsławiają nie tylko imię patrona sekcji lecz również jej sponsorów, którymi od początku są Firma „Unifam”, Producent Mebli „VanMar” oraz Urząd Gminy w Lubniu.

c.d.n. …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *